HDTV satelitní komplety - technologie

 

      Při pořízení satelitního kompletu, teď již s možností v systému HDTV, budete mít vše, co je třeba k příjmu velice kvalitního obrazu sledovaných programů v digitální kvalitě, a současně si můžete být plně jisti kompatibilitou jednotlivých zakoupených komponentů v HDTV satelitním kompletu.

 

 

HDMI konektory - propojení satelitní kompletY - TV:

 

HDMI rozhraní - konektory   HDMI je rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Například HDTV satelitní komplety a televizory.

    Na rozdíl od analogového propojení jsou digitální data zvuku i obrazu vedena k satelitnímu kompletu společně jedním kabelem. Kromě značné datové kapacity poskytuje HDMI i vysoký standard bezchybnosti přenosu. Součástí propojení se satelitním kompletem je i kontrolní kanál nesoucí informaci pro okamžitou rekonstrukci dat, pokud by došlo k jejich poškození. V kontrolním kanálu může probíhat obousměrná komunikace propojených přístrojů - satelitního přístroje satelitního kompletu a televizoru, např. automatické nastavení formátu, rozlišení jazyka apod.

 

   U digitálního rozhraní HDMI je kromě jeho pozoruhodných technických vlastností i fakt, že se na jeho přijetí shodli prakticky všichni výrobci. 

Koupit HDMI kabel 

   Každý přístroj satelitního kompletu nesoucí logo HDMI musí absolvovat test ve specializované laboratoři, uznané sdružením výrobců HDMI. Takováto pracoviště jsou dvě – u mateřské firmy tohoto rozhraní Silicon Image v USA a ve firmě Panasonic (Matsushita) v Japonsku. Tento příkaz má zajistit fungující kompatibilitu všech HDMI zařízení, které naleznete i v satelitním kompletu HDTV.

Satelitní HDTV přístroj

 

    K vyvíjejícím společnostem HDMI rozhraní patří firmy Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), Philips, Sony, Thomson (RCA), Toshiba, a Silicon Image.

 

   Základ rozhraní HDMI je převzat z počítačového rozhraní DVI. Přestože HDMI bylo koncipováno jako standard pro HDTV televizi s vysokým rozlišením, bylo navrženo i pro televizi budoucích let přicházejí v úvahu. S HDMI lze přenášet několikrát HD vyšší kvalitu obrazu, než jakou má současné DVD.

 

Satelitní komplet HDTV - rozlišení obrazu :

 

   HDMI samozřejmě zvládá přenášet standardní i HTDV obrazový signál ve vysokém rozlišení :

– od VGA rozlišení (640 x 480 bodů), PAL (720 x 576 bodů – progresivně i prokládaně) až po signál s vysokým rozlišením v normách 1280 x 720p a 1920 x 1080i.

 

Digitální zvuk přenášený HDMI rozhraním :

 

Dolby Digital    Zvuková data mohou být v nekomprimované podobě i v podobě datového toku komprimovaného audia, jako jsou formáty Dolby Digital a DTS. Datová kapacita pojme až 7.1 kanálů v nekomprimovaném PCM nebo 4x DTS 6.1.

 

Typy HDMI konektorů :

 

    Konektor HDMI typu A má 19 pinů, novější, málo rozšířená verze s označením B má 29 pinů pro přenos videa s větším rozlišením. Konektor typu A je zpětně kompatibilní s rozhraním Single-link DVI, používaném v osobních počítačích. Zařízení s DVI výstupem tak může poskytovat video signál pro HDMI zobrazovací zařízení, zvuk se ale musí přenášet jinou cestou. Konektor typu B je pak zpětně kompatibilní s Dual-link DVI.

 

Tři typy HDMI konektorů: A, B a C :

 

Typy A a B jsou definovány od verze 1.0, typ C až od verze 1.3 (Připravuje se již verze HDMI 1.4).

 

HDMI typ ATyp A - 19 pinů a šířku pásma pro podporu všech současných [SDTV], [EDTV] a [HDTV] režimů. Rozměry jsou 13,9 mm (šířka) a 4,45 mm (výška). Typ A je fyzicky kompatibilní se single link DVI-D.

 

Typ B -  29 pinů (rozměry 21,2 mm x 4,45 mm a má oproti typu A dvojnásobnou šířku pásma. Proto ho lze použít pro přenos videa ve velmi vysokém rozlišení, jako například v budoucím WQUXGA (3840x2400). Je kompatibilní s dual link DVI-D, ale momentálně se ještě nepoužívá.

 

HDMI typ BTyp C - mini konektor -  určen pro přenosná zařízení. Je menší, než konektor typu A (rozměry 10,42mm x 2,42mm, ale má stejný počet 19 pinů. S redukcí může být připojen na typ A.

 

Maximální délka HDMI kabelů :

 

Rozhraní HDMI nedefinuje maximální délku kabelu. Jediným omezením je útlum HDTV signálu. Délka tudíž závisí na konstrukci a kvalitě materiálů, které byly použity.

 

HDMI 1.3 definuje dva kategorie HDMI kabelů :


Kategorie 1 - kabely byly testovány na 74,5 [MHz] (až 1080i/720p)
Kategorie 2 - kabely byly testovány na 340 [MHz] (až 1600p).

  

HDMI kabel může dosáhnout délky 12m až 15m. U kabelů do 5 metrů může kabel kategorie 1 dosáhnout kvalit kategorie 2. Delší HDMI kabel může způsobit nestabilitu a blikání na obrazovce. Může také docházet k chybám v obraze.

  

Převodníky a extendery :

 

- pomocí UTP (Cat5/5e/6) kabelu jsou schopny prodloužit HDMI spojení až na 250 m a HDMI extendery pomocí optických vláknen lze použít na délky přes 100 m.

 

Nyní se již připravuje HDMI verze 1.4 s podporou přenosu kromě obrazu a zvuku také s přenosem ethernetu po jediném kabelu HDMI.

 

HDTV satelitní komplety - budoucnost kompletní digitalizace

 

Stránky vytvořeny ve spolupráci se Satelitní komplety .cz a zejména jeho výhradním dodavatelem pro satelitní komplety a veškerou digitální televizní techniku.
Další informace k digitalizaci naleznete také na informačním webu probírající HDTV satelitní komplety.